PRZERWA NA HERBATĘ

Smutek jest uczuciem takim samym jak każde inne. Ani dobrym, ani złym. Po prostu drogowskazem do naszego wnętrza. Smutek to impuls, który wysyłam do samych siebie z informacją "zatrzymaj się ... na chwilę".

Oczywiście nie jest to uczucie, któremu należy się poddawać. Natomiast jest to zdecydowanie informacja, która powinna nas zmotywować do chwili refleksji. Ważne, aby odpowiedzieć sobie wtedy na pytanie: " Co sprawiło, że się tak czuję?". "Z jakiego powodu potrzebuje zatrzymać się na chwilę".
Dzięki odpowiedziom na te pytania możemy osiągnąć dwa cele.
Po pierwsze zauważyliśmy nasz stan emocjonalny, czyli wysłaliśmy informację do naszego mózgu, że działamy w kierunku polepszenia samopoczucia. Po drugie możemy przeprowadzić mini diagnozę tego w jakiej sytuacji się znajdujemy i dlaczego. Może właśnie dzięki zatrzymaniu nie doszliśmy dalej drogą, która po prostu jest dla nas nieodpowiednia.

Smutek to uczucie, z którym wielu sobie nie radzi myśląc, że unikanie go lub wyparcie jest lepszym sposobem na rozwiązanie problemu. Jeżeli jednak przyjmiemy, że każda informacja, którą wysyłamy do samych siebie jest cenna i ważna, a bywa, że chroni nas przed niebezpieczeństwem to być może spojrzymy na nas samych z innej perspektywy?
W końcu Matka Natura wyposażyła nas tylko w niezbędne narzędzia. A emocje i uczucia w tym smutek z pewnością do takich niezbędnych narzędzi należy.

To co można zrobić w takiej sytuacji oprócz rzecz jasna zadania sobie właściwych pytań jest zadbanie o siebie. Może filiżanka dobrej herbaty wypita w miłym towarzystwie lub w miłym otoczeniu pozwoli na chwilę skupienia. Dbanie o siebie jest przecież jednym z podstawowych praw, ale też i obowiązków wobec nas samych.